• Tak wyglądała w maju 2005
  Tak wyglądała w maju 2005
 • Bez rewelacji ale na chodzie
  Bez rewelacji ale na chodzie
 • A tu już polakierowana
  A tu już polakierowana
 • Widok od rufy
  Widok od rufy
 • A tu lipiec 2008
  A tu lipiec 2008
 • <a href=http://www.strotom.pl/>http://www.strotom.pl/</a>

Moja Sierra - MKI hatchback 3-drzwiowy

Trafiła do mnie w kwietniu 2005 roku w stanie który pozostawiał wiele do życzenia ale kupiona była z myślą o dobrej zabawie i swoje zadanie spełnia. Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie zarejestrowana jako zabytek a na razie w miarę skromnych możliwości finansowych będzie utrzymywana przy życiu i będzie eksploatowana.

 

Była to wersja LASER z silnikiem 1,6 na gaźniczku Weber 2V 28/30 i czterobiogową skrzynią typu N.

 

Plan był następujący - najpierw remont nadwozia a później kwestie mechaniczne.

Rzeczywistość jednak jest taka, że nie dało się podzielić prac na sztywne etapy i kilka wątków toczyło się równolegle.

Pierwszy remont blacharski obejmował wymianę przednich błotników i progów, naprawę podłogi oraz naprawę tylnych błotników.

Zostało zabezpieczone podwozie od zewnątrz oraz od wewnątrz. Nadwozie zostało polakierowane na kolor czarny z metalicznym ziarnem. Dostało również spojler na klapę tylną od wersji XR. Tylny zdrzak od wersji Ghia/XR.

 

Jesli chodzi o kwestie mechaniczne Szykowany jest silinik rzędowy SOHC na bloku 205 rozwiercony do 2,1 na tłokach 93mm pochodzących od 2,9 V6 Cosworth 24V.

 

Nie jest to plan który ma za zadanie uzyskać jakąś określoną moc. Celem jest zabawa i sprawdzenie ile można uzyskać mocy z takiego silnika w sposób rozsądny.

 

2007

25 LAT!!!! Aktualnie auto zostało przygotowane do codziennej jazdy i przechodzi normalne przeglądy. Ze względu na zmiany w przepisach nie wiem czy warto rejestrować ją jako zabytek. Dopóki będzie się nadawała do normalnego ruchu będzie jeździć na białych tablicach a później zobaczymy.

W tym roku przejechaliśmy niecały 1000 km

 

2008

Sierka w tym roku przejechała prawie 15000 km bez większych problemów.

Jedyna awaria to zerwany pasek klinowy wymieniony na parkingu pod sklepem w ciągu 15 minut.

 

2009

Sierka dzielnie towarzyszy nam kolejny rok. Bierzemy udział w zlotach byliśmy też na rodzinnych wakacjach. Dostała nowe opony i zrezygnowałem z alufelg. Pare drobiazgów i bieżące naprawy. Przebieg powiększył się o 22 000km. Kto by uwierzył że to możliwe prawie 30-letnim autem.

 

2010

To był trudny rok z powodu złodzieji ciągle dewastujacych zamki w drzwiach i klapie ale jakos przetrwalismy i po kolejnym przeglądzie sierka nadal w eksploatacji. Nie było większych zmian. Kilka napraw opisanych w odpowiednich działach (zawieszenie) i poprawki blacharskie. Niestety lakier wygląda coraz gorzej.

Przybyło kolejne 16 000 na liczniku.

 

2011

W dziale Nadwozie i wnętrze opisałem swoje dylematy odnośnie naszego wspaniałego kraju, ręce mi opadają ale wciąż mam nadzieje że może się coś zmieni.

W naszej rodzinie wkrótce pojawi się 5 pasażer i obawiam się, że już cięzko nam będzie się zmieścić. W tym roku przejechaliśmy niecałe 17 000 km.

 

2012

Happy Birthday!!! 30 LAT!!! To chyba ostatni wspólny wyjazd na rodzinne wakacje daliśmy rade ale zapakowani po dach - a najgorszy był wózek.

Przebieg na koniec roku powiększył się o kolejne 18 000!

 

2013

Nowszy model Forda w rodzinie odciążył Sierkę z codziennej eksploatacji i aktualnie jeździ wyłącznie od święta co w sumie dało wynik 3000 km.

 

2014

Z roku na rok wychodzą niestety niedoróbki podczas remontu blacharskiego i lakierniczego i widac juz wyraznie ze trzeba go bedzie powtorzyc.

Stanie pod chmurką też jej nie pomaga a do tego dokładają się złodzieje którzy ciągle próbują dostać się do środka. Przebieg zaledwie 1000 km.

 

2015

Po rozmowach z producentem jednego z programów motoryzacyjnych autko zostało wstępnie zakwalifikowane do remontu w ramach programu!

Dla celów dokumentacji fotograficznej trzeba było pokazać wszystkie wstydiwe mankamenty i aktualnie wygląda niezbyt ciekawie ale mam nadzieje że uda się przywrócić jej dawny blask. Jeśli rzeczoznawca potwierdzi jej wartość historyczną w przyszłym roku zostanie przerejestrowana na zabytek.

 

W miarę wolnego czasu strona będzie aktualizowana w poszczególnych działach tematycznych.